Co je mandala

Úvod

Obrázek mandaly

Mandala znamená v sanskrtu (starém indickém jazyce) kruh. Její tvorbu znalo mnoho starých národů např. Řekové, Indové, ale vzpomeňme zde hlavně Tibeťany — národ, který ve tvorbě mandaly vynikal a mezi jehož náboženskými obřady má mandala dodnes své místo.

Mandala obsahuje mnohé symboly z indické, tibetské a buddhistické mytologie, které jsou nám narozdíl od křesťanských nebo antických symbolů, o kterých jsme se učili ve škole, cizí.

Stavba mandaly

Obrázek mandaly

Tibeťané staví mandalu zpravidla z obarveného písku. Pomocí trychtýřovitých nástrojů zvaných čhagpur na zem vysypávají barevný obrazec, obvykle kruhového tvaru, který je symbolickým znázorněním buddhistické představy vesmíru. Krátce po té, co je mandala po několikadenní práci dokončena, je na znamení pomíjivosti a věčného koloběhu života i smrti zničena. Písek je smeten na hromadu a rozprášen ve větru nebo vhozen do řeky. To je chování pro nás Evropany těžko pochopitelné. Představa, že tvoříme něco (třeba zrovna mandalu) jen proto, abychom to po dokončení opět zničili, vypadá v kontrastu našich všedních starostí absurdně. Ale jak se říká jiný kraj, jiný mrav.

Kdy a kde

Obrázek mandaly

Mandalu stavíme pravidelně na den Tibetu. Jeden až dva týdny před tím obarvíme písek na asi 10 různých barev. Připravíme si náčrt mandaly, sypátka, dobové převleky, shromážníme dobové tradiční předměty a příslušnou literaturu a odjedeme na vídend do jedné malé vesničky na severu Čech.

Navržení mandaly

Při navrhování mandaly nám pomáhá mj. plánek Yamantaka mandaly na webu Minnesotského muzea Asijských umění. Ač je každý rok naše mandala jiná, snažíme se v ní dodržet základní prvky, které jsou popsány na zmíněném webu.

Rozbor mandaly

Na jedné naší mandale si ukážeme, z jakých částí se mandala obvykle skládá. Jedná se o tyto části:

Podrobný popis jednotlivých symbolů najdete v publikaci Robert Beer: Symboly tibetského buddhismu od nakladatelství BB/art.

Jak naše všechny mandaly vypadaly zjistíte v naší fotogalerii u jednotlivých akcí.

Obrázky mandal na Internetu.

Návody

Pokud vám připadá sypání mandaly zajímavé a chtěli byste si je vyzkoušet, možná vám pomůžou naše připravované návody. Zatím si můžete přečíst úvodní Není písek jako písek.

Odkazy

Odkazy na další stránky v češtině, kde se dozvíte zajímavé informace o mandalách.

Tibetská mandala z Ladaku
Stránky ku příležitosti sypání mandaly v Praze a Ostravě na jaře roku 2006. Najdete na nich obecný popis mandaly. Fotky z akce přiloženy nejsou, ale máme Daveedovy fotky.
Navajo
Přeložené heslo mandala z Wikipedie, ale pozor, překlad je automatický, je nedokonalý a tahá za uši. Škoda, že v ručním překladu Wikipedie není zatím překlad hesla mandala dokončen.

Rychlá navigace

Aktuální

Články odjinud

Zajímavé odkazy

Hledat

Tibetská vlajka