Není písek jako písek

Sypání pískové mandaly je podmíněno několika věcmi. Jednou z nich je dostatečně jemný písek, který je navíc potřeba obarvit, a to hned do několika barev. To ovšem, jak se během několika let ukázalo, vůbec není jednoduché.

Mandala vysypaná z písku je jednou z úžasných věcí, které jsem viděl. Když ji navíc vytváříte sami, je zážitek ještě silnější. Klíčem k úspěchu je předloha, hodně času a lidí (podle našich zkušeností lze mezi tímto poměrem nalézt jistou přímou úměru :), jemný obarvený písek a moře trpělivosti. Předloh, času, lidí a trpělivosti je spousta, kde ale vzít jemný barevný písek?

Výběr barev písků

Možností je hned několik. Písek můžete koupit, není to ale běžný sortiment. Obvykle je k dostání jako dekorativní písek. Tuto variantu jsme nikdy nezkoušeli, protože se nám zdála zbytečně drahá a navíc i výběr barev je velmi omezený. Nebo můžete zajet do nějakého buddhistického kláštera, kde mandaly sypou a písek vyškemrat. Ačkoliv několik z nás prošlo několika buddhistickými kláštery — doufám jako "chytří turisté" — tak nikdo písek nepřivezl. Která možnost tedy zbývá?

Jak písek obarvit

Obarvený písek v miskách

Písek lze barvit. Není to ale vůbec snadná věc, respektive nám se zatím nepodařilo najít ideální a snadný způsob. Nejprve tedy krátce popíši varianty, od kterých jsme se postupně odklonili. První bylo barvení barvou na látky známou pod obchodním názvem Duha. Barvili jsme za studena i za tepla, ale barvy byly vždy bledé. Ale i tak jsme tři mandaly takto obarvenými písky vysypali. Tu třetí navíc doplnilo několik barev na vajíčka, nebo lépe řečeno písky obarvené barvami na vajíčka — známé Ovo. I tyto barvy byly po vysušení písku bledé.

Vloni přišla po internetu rada, která naprosto změnila sytost barev našich písků. Barvení temperou. Po obarvení temperovými barvami jsou odstíny písků relativně syté a mandala je krásně kontrastní a barevná. Nutno ale dodat, že z toho, co známe přímo od mnichů, se dá usuzovat, že jsme ještě ten správný postup neobjevili, protože mandaly v knížkách jsou pořád barevnější (navíc mniši a tempery...??? :).

Postup barvení

 1. v litrové sklenici (sklenice od okurek), která jde uzavřít vytvoříte roztok tempery a vody
 2. asi půlku tuby (tuba 16 ml) na půllitr vody
 3. pak doplníme sklenici pískem (písek musí být naprosto jemný, několikrát přesetý), tak aby ve sklenici zbylo trochu místa, cca 2 — 5 cm
 4. sklenici uzavřeme a protřepeme asi 5 minut, ale platí čím déle tím lépe
 5. pak necháme písek v barvě ještě asi dalších 5 až 10 minut stát, sklenicí můžeme pořád otáčet
 6. scedíme vodu — přes pláténko, protože písek přes všechno ostatní propadne, nebo spíše proteče
 7. vody zbavený písek vysypeme na plech (pekáč) a dáme sušit do trouby
 8. písek je suchý přibližně za 10 až 15 minut
 9. schnutí je třeba hlídat, abychom nezničili plech, troubu je dobré během sušení odvětrávat
 10. vyndáme plech z trouby a písek necháme vychladnout, to trvá velmi dlouho
 11. pak rozdrtíme hrudky, které při sušení vznikly a máme jednu barvu připravenou (barva z písků maličko pouští)
Sada misek s obarveným pískem

Za tu dobu, co se barvením písku zabýváme, jsme obdrželi ještě několik rad, jako třeba nadrtit barevné křídy na prach, ale zatím se k tomuto řešení stavíme spíše skepticky. Na druhou stranu jsme si v nedávné době mohli prohlédnout mandalu (fotky), kde to skutečně vypadá, že mniši sypou spíše barevným prachem než pískem, takže kdo ví, jak to skutečně je. Pokud jste to náhodou zrovna vy, tak nám prosím dejte určitě vědět. Rádi se něčemu přiučíme.

Přejeme klid na sypání a ještě větší na rozmetání.

Autor: Marcel Valo

Rychlá navigace

Aktuální

Články odjinud

Zajímavé odkazy

Hledat

Tibetská vlajka