Campa není Kampa

Campa (čti campa, tedy s C na začátu, někdy se také používá vžitá anglická transkripce tsampa) je tradiční himálajská potravina, se kterou se dnes v turistických centrech setkáte jen velmi zřídka. Připomeňme si ale, že právě campa dříve tvořila základ jídelníčku všech obyvatel nejvyšších hor světa a zejména pak obyvatel Tibetu a dodnes je pro velkou část domorodého obyvatelstva životně důležitá. Hojně se také využívá při obřadech a také například u každoročních oslav u posvátné hory Kailás, kde se campa připravuje skutečně ve velkém.

Z čeho campa je?

Pole s ječmenem
Pole s ječmenem

Ve vysokých nadmořských výškách, krátkém létě (jaro, léto i podzim někdy trvají jen 4 měsíce) a při relativně malých srážkách se dá velice těžko pěstovat jakákoliv plodina, ale ječmenu se - v porovnání s ostaními rostlinami - poměrně daří i v těchto těžkých podmínkách. Campa je z ječmene, který se v horách hojně pěstuje, a který obvykle dokáže pokrýt potřeby svých pěstitelů přes dlouhou zimu.

A co dál?

Mlýn na campu
Mlýn na campu

Ječmen se sklidí - velmi často tradiční technikou, což znamená ručně - a zrno se vytluče a opraží dozlatova na velkých kusech plechu přímo nad ohněm. Poté už stačí zrno jen namlít. Tady už většinou pomáhá voda, která otáčí vodním mlýnkem. Nakonec vznikne nahnědlá velmi jemně mletá mouka.

A jak se to dá sníst?

Dobrou chuť

Nejčastěji se campa konzumuje s čajem, a když je dobrý rok tak i se žluklým jačím máslem a troškou cukru. Postup je zhruba následující - do čajové misky (je lepší, když je miska větší) se nalije čaj, který se pomalu usrkává, když v misce zbývá tak akorát, přidá se přímo do čaje trocha campy a případně másla a cukru a vše se uhněte do kuličky nebo válečku nebo jak chcete.

Tento výtvor pak jíte a zapíjíte čajem, který si do prázdné mističky (to co v ní předtím bylo již držíte v ruce) opět dolijete. Když v tomto hnětení a mísení dosáhnete určité úrovně podaří se vám, aby mistička i vaše ruce byly na konci jídla čisté...

Kde se to dá koupit?

Mlýnské kolo
Mlýnské kolo

Zatím nevím o žádném obchodě, kde by se dala campa koupit, ale to neznamená, že neexistuje - každopádně si campu můžete snadno vyrobit sami. Stačí koupit ječmen - bioprodejny ho obvykle nabízejí v půl kilovém balení - opražit a namlít. Při koupi si dávejte pozor, aby ječmen nebyl nahozrnný nebo jak se to nazývá. Zkrátka, aby na zrníčkách byla taková ta slupka - buď se to jmenuje pleva nebo otruba, každý mi vždycky tvrdí něco jiného - protože s touhle tou slupkou se ta zrníčka mnohem lépe opraží a navíc je to pak určitě výživnější a zdravější, že?

K pražení stačí pánev, na kterou nasypete ječmen tak, aby zakrýval právě jen dno pánve a pomalu, nasucho, pražíte na mírném ohni tak, aby se vám ječmen nepřipaloval, ale rovnoměrně zlátnul. Nejnáročnější je mletí. Prodávají se sice domácí mlýny na mouku, které jistě odvedou dobrou práci, ale jsou poměrně drahé, takže jistou alternativou může být kávomlýnek nebo jiné zařízení na mletí. Ale pozor - při mletí ječmene ve vysokootáčkových zařízeních vzniká obrovské teplo (i když melete vychladlý ječmen) a zařízení se velmi často poškodí. Kávomlýnky zatím vydržely všechny.

Všem, kteří se do campy pustí, přeji dobrou chuť

Marcel Valo

Rychlá navigace

Aktuální

Články odjinud

Zajímavé odkazy

Hledat

Tibetská vlajka